Ara

Guru Purnima

En son güncellendiği tarih: 5 Kas 2018

9 Temmuz Türkiye saati ile tam 07:08'de ay dolu haline Oğlak'ta gelecek. Hindistan'da bu dolunay Guru Purnima olarak anılıyor, yani guruların dolunayı. Gerçek bir guru aslında ruhani bir rehberlik konumu, yüksek farkındalığın aydınlatıcı varlığıdır. Her ne kadar övülse onurlandırılsa da guru sadece fiziksel bir kişi ile sınırlı değildir.


Guruyu gerçek kılan insan zihnini ve fikirlerini teslim edebilme, bırakabilme kabiliyetidir. Gerçek bir guru bizi zayıf ve bağımlı hale getirmez; o bize kendini anlama, kavrama yolunu öğretir, bize kendi gerçek doğamızı geri verir.


Guru purnima, evrensel gurunun günüdür aynı zamanda Veda Vyasa'nın doğum gününü gösterir. Vyasa dört Veda'yı yapılandırandır, Mahabharata destanını oluşturur, birçok purananın temelini yaratır. Veda Vyasa, ana tanrı ya da tanrıça biçimleri, felsefeleri ve yogik yolları bugüne kadar hayatta kalan Hindu dharmasını geliştirmiş olsa da kendini geri planda tutar hep. Kendi yerine Ganesh'i katip olarak kullandığı söylenir.


Bu yoğun dolunay sizi uzun dönemli planlarınıza ve heveslerinize doğru harekete geçirme gücüne sahip. İçteki guruya, sese bağlanma ve ufak da olsa adım atma zamanı.


Fildişi olarak sembolize edilen Purva Ashadha'daki Dolunay, en zor engeli bile kaldırabilen fil başlı Hindu Tanrısı Ganesh ile bağlantılıdır.

Vedik astrolojide bu dolunay "yenilmez yıldız" olarak da bilinen Purva Ashadha'nın ay burcuna denk düşüyor. Bu dönemi iyi değerlendirirseniz ilk adımını attığınız projelerin bereketli ve bolluklu geçme şansını arttırmış olursunuz.


Rig Veda'nın kadim su tanrıçaları Apalar Purva Ashadha'yı yönetir. Onlar tüm okyanusların, akarsuların ve kaynakların ruhlarıdır. İşte bu yüzden bu dolunayın aynı zamanda ruhu yenileyen ve sezgiyi geliştiren bir özelliği de var. Ay ışığında yüzmek ya da duş olmak özellikle bu şanslı dolunayda üzerinizde arındırıcı etkiye sahip olacaktır.

Sabaha karşı dolunay ışığının ve nimetlerinin üzerimize yağması dileği ile....


Kaynaklar:

www.anandastrology.com/

vedanet.com/2016/07/19/why-guru-purnima-is-unique-to-hindu-dharma/

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör