Ara

Psytrance Festivalleri ve Vagus Siniri

En son güncellendiği tarih: 12 Ara 2018

Ozora Festival 2017 - Dome Sahnesi

Vagus siniri 10. kranyal sinirdir ve beyni kalp, akciğerler, mide, bağırsaklar, boğaz ve yüz kasları gibi bedenin önde gelen sistemlerine bağlar. Latince olan "Vagus" "gezinen" anlamına gelir. İsmine layık olan bu sinir beyinden bağırsağa kadar inen uzun bir yol kateder ve parasempatik ve sosyal sinir sistemi içinde yer alır. Sağlıklı bir vagus siniri sindirim sistemimizi destekler, uyku biçimlerimizin düzenli olmasına yardımcı olur ve sinirlerimizi yatıştırır. Vagal tonu düzenlemeyi öğrenmek kronik rahatsızlıklar, migren, otoimmün hastalıklar, anksiyete ve depresyondan muzdarip insanların hastalık seyirlerini iyiye doğru götürme ve inflamasyonları azaltma ile yakından ilişkilidir.


Vagus sinirini sağlıklı bir tona getirmek için insanların sosyal sinir sistemini de işin içine dahil etmeleri gerekiyor. İnsan sosyal bir varlıktır ve topluluklar içinde şifa bulur. Güvenli bir ortamda, alanı tutan başka insanlarla birlikte beden zihin terapileri yapmak esnek dayanıklılığı arttırıyor. Böylece tekrar stresli bir durumla karşılaşıldığında sakin kalma, güvende ve bir bütünün parçası olduğunu hissetme yetisi artıyor.


Ventral Vagal Kompleksi (VVC - Ventral Vagal Complex) olarak bilinen sosyal iletişim sistemi vagus sinirinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkiye sahip dalıdır. Sosyal sinir sistemimiz yüz ifadelerimizden sorumlu olduğu için bu ismi almıştır. Sosyal sinir sistemi sözlü iletişimin ifade edeci ve dinleyici (alıcı) alanlarından da sorumludur. Konuşmanın tonuna ve ritmine rehberlik ederek iletişimin anlamlı olmasına yardımcı olur. Dahası sosyal sinir sistemi başkalarını dinleme yetimizi arttırır ve böylece iletişim içerisinde duygusal nüansları sezmemizi sağlar. Vagus sinirinin kalp ve yüz kaslarını birbirine bağladığı göz önüne alınırsa, sosyal sinir sistemi ile çalıştığımızda muhtemelen daha empatik yanıtlar vermeye başlarız.


Stres altında kalp ritmimiz artar ve odaklanmış, sakin zamanlarda da kalp ritmimiz düşer. Sağlıklı vagal ton işte bu aralıkta dengeli bir salınımı ifade eder. Diğer bir deyişle sempatik ve parasempatik sinir sistemi arasında bir uyum ve denge. Vagal tonumuz sağlıklı oldukça stres ve heyecan anından daha kolay kendimizi toparlarız ve kalp ritmimiz de daha hızlı düşer. Geçmişte travmatik deneyim yaşamışsak bu düzenleme maalesef biraz raydan çıkmış oluyor. Kendimizi güvende hissetmediğimizde savaş ya da kaç, don ya da bayıl gibi savunma mekanizmaları devreye giriyor. Peki gerçekten bir tehlike varken mi yoksa biz sadece öyle algıladığımız için mi? Çoğu zaman gerçek bir tehlike yokken de tetiklenebiliyoruz. Ancak bu gereksiz tepkilerin yazılımını değiştirebiliriz. Bu durumlarda sosyal sinir sistemini devreye sokmak vagus siniri bozuklukları ile çalışmaya yardımcı olur. Tekrar eden pratikler ile sosyal sinir sistemi güçlenir ve bu da sinir yollarını miyelin ile kaplar. Miyelin sinir liflerini saran yağlı bir tabakadır ve tekrarlayan kullanım ile gelişir. Böylece o sinirin kullanım hızını ve kontrolü arttırır.


Boom Festival 2018 - Ana sahne Dance Temple yanındaki devasa Biyodinamik Kranyosakral Terapi heykeli

İşte burada devreye farkındalık ile beden zihin çalışmaları ve sosyal sinir sistemi devreye giriyor. Bir kere sosyal sinir sistemimizi devreye sokmayı öğrendiğimizde, bu yetenekleri anksiyeteye takılı ya da depresyonda sıkışıp kaldığımızda kullanabiliriz. Sempatik sinir sistemimiz bizi hareketli kılarken sosyal sinir sistemini devreye sokmak yaratıcılığımıza temas etmemizi, daha oyunbaz olmamızı ve mevcut enerji ile dans etmemizi sağlar. Benzer şekilde travmatik hatıralardan sistemimizin kapandığını hisesttiğimizde sosyal sinir sistemini devreye sokarak gereksiz yere hareketsiz kılan korumacı tepkileri formatlayabiliriz. Bu durumda dingin bir yerden kalbimize bağlanmaya ya da daha büyük yakınlık ve samimiyet için bir sevdiğimize bağlanmaya odaklanabiliriz. Bu tür bağlar kurmak bizi evrenin sınırsız birlik hissine götürmeye yardımcı olur.


Uzay zaman kumaşında sonsuz dans - Ozora Festival 2017

Bahsi geçen bu birlik ve sevgi hissi psytrance festivallerinin ana odağıdır. Binlerce kişi gülen ve yargısız yüz ifadeleri ile birbirine ne olursan ol gel demektedir. Bu kadar açık kalplilik ile sosyal sinir sisteminin devreye girmesi alanın içine giren herkesi sakinleştirir. 48 saatin sonunda topluluklarla dans edecek enerjin açığa çıkmış, yaratıcı gücün ateşlenmiş, insanlarla yüz yüze anlamlı, duygu dolu iletişimin artmış ve her şeyden öte huzurlu olursun. Vagal tonun sağlıklı hale gelmiş demektir. Basitçe her halinin kabul gördüğü bu festival alanları devasa terapi merkezleridir. Eklemek isterim ki bu festivallerde terapi sistemleri için ayrılmış özel alanlar var. Yoga, Meditasyon, Kirtan, Tai Chi, Qi Gong, Biyodinamik Kranyosakral Terapi ve pek çok masaj türü seçeneklerden sadece bir kaçı. Hem festival topraklarında hem kendi toprak bedeninizde vagus siniri gibi kilometrelerce gezinmeye hazır olun.


Herkesin festivallere gitmesini bilimsel olarak tavsiye etmişken şehirde yapılabilecekleri hatırlatmak da fayda var. Deneyimli bir beden zihin terapisti ile bire bir çalışmanın faydası çok büyük ancak grup halinde deneyimli bir hoca ile yapılan yoga sadhanasının da eşsiz bir şifa tekniği olduğu kanaatindeyim.


Topluluklarla dans ettiğiniz, şarkılar söylediğiniz günleriniz bol olsun!


Kaynak: drarielleschwartz.com/vagus-nerve-disorders-dr-arielle-schwartz/0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör