Ara

"Yoga" Pratikleri Ne Öğretir Ne Öğretmez

En son güncellendiği tarih: 12 Ağu 2019

Bir öğretinin disiplinli pratiklerine başlamadan önce isminin ne anlama geldiğini ve yaygın tanımlarını bilmek en sağlıklısıdır. Böylece baştan kafa karışıklığının önüne geçilmiş olur. "Yoga" birçok yerde cümle içinde kullanılıyor, birçok insan pratiğini yapıyor. Özellikle pratik kısmını vurguluyorum çünkü "Ben yoga yapıyorum" aslında yanlış bir çeviri. "Yoga" bir haldir, varoluşla bir olma halidir. Bu hal yapılamaz, ancak bu hali deneyimlemek için uygun koşullar oluşturalabilir. Bu koşulları hazırlamaya "Yoga Pratiği" denir. O koşullarda "Yoga Hali"nin kendiliğinden belirip belirmemesi tamamen "An"a bağlıdır.

Günlük lisanda her şeyi kısaltarak kullanmak daha kolay olduğu için böyle bir alışkanlık geliştirilebilir. Ama bu yanılgılara da neden olmaktadır. Her yoga pratiği sizi "Yoga"ya götürmez, her pratik yapan da "Yogi" olmaz. Durum bu olsaydı etrafımızda aydınlanmış ışıl ışıl insanlarla muhatap olurduk. Aksine sadece kaynaktan gelebilecek bu parlaklığı taklit etmek üzere takılan milyonlarca maskeyle muhtap oluyoruz. Sahte gülümsemeler ve canım cicimlerle uğraşıyoruz; hem kendi içimizde hem de çevremizde. Takılan bu ruhani maskeler fiziksel, duygusal ve zihinsel problemlerin daha da derin itilerek ileri zamanlarda en ufak bir zelzelede tsunami gibi patlamasına sebep olabiliyor. Hocaya küsmek, stüdyodan soğumak, kendini sakatlamak, yoga yapacağım diye sevdiklerini hiçe saymak; bazen de yoga bana göre değil diyerek toptan bırakmak. Tüm bunlar deneyimleniyorsa yapılan pratikte bir sıkıntı olabilir. Yoga pratikleri kişiyi ihtiyacı olan denge haline getirir. Pratik yaptıkça hayat dengelenmek yerine, raydan çıkıyorsa kişi kendine uygun bir yoga pratiği yapmıyor demektir. Hayatın dengede olması, hiçbir değişikliğin olmaması ya da duygusuzca nötr kalmak değildir. Aksine tüm değişiklikler yaşanırken hem üzülmek hem sevinmek, hem kızmak hem ağlamak, hem yaşamak hem ölmek vardır yoginin hayatında. Takılmadan tüm fazlardan geçmek vardır. Beden katmanlarında bu haller vuku bulurken, farkındalığın fırtınanın gözünde sessizce oturması vardır. Yogik hal budur, "Puruşa"; durugörendir.


Gelelim önemli bir diğer kelime ve anlamına; "aydınlanma". İngilizce karşılığı "enlightenment"ın kelime anlamları için şöyle diyebiliriz; ortamı aydınlatma, ilim irfan öğretme ya da aydınlık. Biraz doğaçlama yaparak gidersek "lighten" kökü hafiflemek, ferahlamak anlamına da gelir. Yoga pratikleri bu hali vadeder öğrencisine. Peki ama sadece ışığa varmaya çalışmak algıda kutuplaşma yaratmaz mı? Tabiki yaratır. Karanlıkta ne var? Görmediğimiz ne? Ses. Işık ve Ses yaratımın ilk kutuplarıdır. "Işık", eril dalga; "Ses", dişi dalgadır. Yogik öğretilerde sırasıyla eril, "Shiva"; dişil "Shakti"dir. Sürekli ayınlanmaya çalışmak tek yönlü eril bir faaliyettir ve bir yerden sonra yorar. Bir yerde karanlığa inmek gerekir. Sesle çalışmak, mantralar söylemek gerekir ki o ses dalgalarıyla oluşan boşluğa ışık girebilsin. Her zaman ışığa gidilmez, onun yerine ışığın dolması için bir kap oluşturulur ses dalgalarıyla. Bazen de doğrudan ışığın elektrik kuvvetine bağlanılır ve bu kaynak enerji ile çevredeki gerçeklikte bir manyetik alan oluşturulur. Tüm bunlar gözetilince aydınlanma yerine, içsel biliş demek daha doğru bir tanım olacaktır.


Ne kadar çok şey bilirsek o kadar bilmediğimizi anlarız. Cehaletin verdiği huzur kalkar ve arayış başlar. Yoga pratikleri size bu arayışta rehberlik eder. Kendi içinizde ve insanlarla ilişkilerinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşır. Yapıp yapmamak size kalmıştır. Bedenin sağlıklı olması için bütüncül bir fiziksel pratik sunar. Nefesin açık olması için sizi bir alışveriş dengesine getirir, gereksiz nefes döngülerinin sayısını azaltarak insani yaşam sürenizi uzatır. Meditasyon olmaya hazırlık tavsiyeleri verir, nasıl oturulacağı ve zihnin işleyişinin nasıl inceleneceğine dair. Yoga halini deneyimlemenin yollarından birisidir bu pratik serileri. Bu yoga hali, özgürlük alanı "Moksha"dır. Ruhsal özgürlüğe giderken fiziksel katmanla olan sağlıklı bağlantıyı restore etmeye yarar yoga pratikleri. Yoksa serseri bir balon gibi ipimiz kopmuş boşlukta süzülürüz.

Bu tür pratiklere başladığınızda bir hoca ile uzun bir süre çalışmak en sağlıklı yöntemdir. Sizin titreşimsel olarak nerede olduğunuzu bilir, takip eder ve ihtiyacınız olanları sunar. Hocanın titreşimi ile öğrencinin titreşimi rezone olur. Bu sebeple hoca kendi pratiğinde derinleşmiş insandır. Yoksa yüzeysel bir jimnastik dersine döner yoga pratiği. Tüm ödevlerin çok yönlü olarak yapılması gerekir. Her nefesinden sorumludur yoga hocası. Öğrenci de kendini pratiğine adamaktan sorumludur. Hoca bir guru değildir, bildiklerini öğrenciyle paylaşan bir arkadaştır sadece. Dönüşüm için güvenli alanı tutandır. Hiçbir şey bilmediğini bilen, öğrencinin en iyisini bildiğini bilendir hoca.

Günümüzde yoga pratikleri çeşitli tarzlarda öğretilmektedir. Modern Batı Tıbbı ile eklenen fonksiyonel anatomi, Kuantum Fiziği ile yeni kapıların açıldığı bilinç alemi yoga pratiklerini derinden etkilemektedir. Yeni gibi gelen birçok bilgi aslında kadim Hindu metinlerinde mevcuttur. Çağımıza en uygun pratik, bunların sentezidir. Karşılıklı olarak birbirini doğrulayarak gitme, farklılıkların olduğu alanları araştırarak yeni şeyler öğrenme zamanıdır.


Ozora Festival 2019 / "Compass" : Sanat Terapi programlarının yapıldığı atölye alanı. Yaratıcı kuvvetlerin serbestçe akması için kök ve dallarla tasarlanmış. (Fotoğraf: Evren Kirazlı)

Tüm bu uzun yazının Yoga'nın ne öğrettiğini tartışmaktan başka bir amacı var; KamKrama Kökler - Temel Yoga Uzmanlaşma Okulu'nun ne olduğunu anlatmak. KamKrama, verdiğim yoga eğitimlerini ve kranyosakral terapi seanslarını toplamak amacıyla kurduğum çatıdır. KamKrama etkinliklerini, stüdyolar ve merkezler ile birlikte organize ediyor; bir kısmını da doğada gerçekleştiriyorum.


Bu bağlamda önümüzdeki Eylül ayında başlayacak olan Temel Yoga Uzmanlaşma Okulu, Yeni Hayat Gelişim Merkezi ile birlikte organize ettiğimiz bir eğitim. Daha önce verdiğim hocalık eğitimlerinin evrimleşmiş hali. Biyodinamik Kranyosakral Terapi eğitimine başlamam ve insanlarla çalışa çalışa gelişen hassasiyetimle birlikte hem yaptığım yoga pratiği hem de öğrettiklerim değişti. Biyodinamik ( biyo: yaşama dair; dinamik: bir sistem içinde değişime sebep olan kuvvet), diğer bir deyişle sisteme dışarıdan müdahalesiz bir hal aldı. Yani, kim neye ihtiyacı varsa onu nazikçe yapabilire doğru evrildim. Tıkanıklıkların narin hareketlerle nasıl açıldığını gördüm. Her yaşta, her sağlık durumunda insana nasıl faydalı olduğunu farkettim. Ve yoga pratiğine tekrardan aşık oldum. Ana akımdaki popüler yoga kültürünün içinde kaybolmadan işimi yapma kararı aldım. Hocalık eğitiminden uzmanlaşma okuluna evrildim çünkü herkesin yaşam kalitelerini arttıracak bu pratiklere erişmesi gerektiğini düşündüm. Ders vermeyecek olsalar dahi bu okula katılarak anatomiyi, felsefeyi, tarihi bilerek "Yoga"nın ne olduğunu anlayabilirler. Her gün evde kendi başlarına pratiklerini yapabilirler, sevdikleriyle paylaşabilirler. Daha da ileri gidip tam zamanlı bu işi yapabilirler. Hepsine altyapı sunan bir eğitim bu. Dört beş ayda kapsamlı bir hoca olunur mu? Oldum dediğimiz an, aslında olmamışız demek değil midir? Öğrenim ömür boyu süren bir yoldur. Bu yolda kendi geliştirmek isteyenler için, KamKrama zengin bir bilgi birikimi sunar.


Eğitim gruplarım, herkes ile tek tek ilgilenebileceğim bir öğrenci nüfusuna sahip oluyor. Eğitim boyunca tüm öğrencileri içine alan bir paylaşım süreci oluyor. Kimse arkada kalmıyor. Her bir öğrencinin fiziksel asana pratiği ve ders verme yetileri üzerinden geçiliyor. Baya kolları sıvayıp birlikte ders çalışıyoruz aslında. Bu sayede hocaları ile yakın bir bağ kurabiliyorlar. Esas öğrenme ve aktarım da bu sayede oluyor.

Bir süredir, hoca olarak enerjimi restore etmek için nekahat evresine girmiştim. Artık piller dolu sinyali geldi. Tekrardan bu kadim ve çağdaş bilgileri, öğrenmeyi talep eden "Talebe" ruhlarla paylaşmak için sabırsızlanıyorum. KamKrama Kökler - Temel Yoga Uzmanlaşma Okulu'na dahil olmak isteyen talebelerden biriyseniz, heyecanla ve sevgiyle Eylül'de buluşmayı bekliyorum.


Yeni okul dönemi Eylül - Aralık 2019 (Fotoğraf: Evren Kirazlı)


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör